Wiosną natura ożywa, a coraz większa ilość słońca sprawia, że pozytywnie patrzymy na świat. To także idealny czas na odświeżenie swojego mieszkania i wprowadzenie w nim drobnych zmian po zimie, która z racji na swą aurę zwykle nie sprzyja gruntownym porządkom. Warto zatem wykorzystać nadejście wiosny do przeprowadzenia drobnej metamorfozy, która wniesie powiew świeżości do wnętrza. W jaki sposób możemy ożywić przestrzeń w mieszkaniu lub domu na wiosnę? O czym powinniśmy pamiętać? Podpowiadamy!
Porządki to podstawa
Przygotowanie mieszkania na wiosnę zaczyna się od przeprowadzenia dokładnych porządków. Choć na co dzień staramy się utrzymywać czystość, zwykle brakuje czasu na gruntowne przejrzenie szafy lub wyregulowanie regałów. Właśnie teraz warto wziąć się za takie zadania. Uporządkowanie przestrzeni i pozbycie się niepotrzebnych przedmiotów może okazać się bardzo skuteczne w odświeżeniu wyglądu wnętrza na wiosnę – i to bez konieczności wprowadzania większych zmian.
Zmiana kolorystyki wnętrza
Aby wprowadzić wiosenną aurę do wnętrza, należy rozważyć zmianę kolorystyki na nieco bardziej ożywczą. W zimie często wybieramy przygaszone kolory, podczas gdy wiosną powinniśmy sięgnąć po soczyste i jasne barwy, przypominające budzącą się do życia naturę.
Zielony kolor jest niezastąpiony w wiosennych aranżacjach, gdyż wprowadza do pomieszczenia sielankowy oraz przyjemny nastrój. Barwa ta świetnie komponuje się z bielą czy też naturalnym drewnem – elementami popularnymi w wielu stylach aranżacji wnętrz.
Kolejną propozycją są żółte elementy dekoracyjne – mogą one rozjaśnić pomieszczenie nawet w pochmurny dzień. Jeśli boisz się mocnych kolorów, można sięgnąć po rozbielone odcienie koloru żółtego, które staną się subtelnym akcentem w wiosennej aranżacji.
Wystrój wnętrza – wiosna w domu
Wielu ludzi szuka szybkich i tanich sposobów na odświeżenie swojego mieszkania. Często wystarczą proste dodatki, takie jak zasłony, dywany, poduszki i inne tekstylia, pozwalające wprowadzić wiosnę do domu. Nie zapominajmy, że ta pora roku kojarzy się z jasnymi kolorami, a także motywami kwiatowymi, które mogą ożywić i rozjaśnić wnętrze. Kwiatowe wzory mogą pojawić się na poduszkach, pościeli czy zasłonach – wówczas idealnie pasują do stylu rustykalnego, boho lub nowoczesnego. Pastelowe kolory to także trafiony wybór do wnętrz na wiosnę, bo wprowadzają do nich spokój i harmonię. Zasłony po zimie można zamienić na lżejsze i bardziej zwiewne, zaś kolorowy i wzorzysty dywan z pewnością świetnie zaprezentuje się na podłodze oraz sprawi, że pomieszczenie stanie się bardziej przytulne.
Wiosenny wystrój wnętrz to – jak już zasygnalizowano – zmiana dekoracji okien. Ciężkie i ciemne kotary zamieniamy na zwiewne zasłony czy też dodające lekkości firany. Alternatywą będą także stylowe rolety rzymskie, łączące w sobie funkcjonalność klasycznych rolet z dekoracyjnością firan. Doskonale komponują się z zasłonami, pozwalając na lepszą kontrolę ilości światła dostającego się do wnętrza. Ważne jest wybieranie tkaniny z uwzględnieniem jej faktury – delikatne, transparentne materiały są idealne do salonów, a tkaniny o niskiej przepuszczalności światła najlepiej sprawdzą się w pomieszczeniach wymagających całkowitego zaciemnienia, czyli oczywiście w sypialni.
Rośliny i jeszcze raz rośliny
Według wiosennych trendów wnętrzarskich kluczem do ożywienia domu lub mieszkania jest nawiązanie do natury, a najlepszym sposobem na to są rośliny. Zdaniem ekspertów, nic nie wpływa tak korzystnie na aranżację wnętrza i nasze samopoczucie, jak właśnie naturalna, żywa roślinność. Wybór odpowiednich roślin nie jest trudny, a ich obecność w pomieszczeniu może upiększać dom przez cały rok. Zdecydować możemy się zarówno na typowo wiosenne kwiaty cięte, jak i rośliny doniczkowe, które ożywiają wnętrze bez względu na porę roku.
Wiosenne dekoracje przed domem
Na wiosnę warto zadbać o dekoracje kwiatowe wewnątrz i na zewnątrz domu. Jeśli mamy ogródek, możemy posadzić w nim różnorodne kwiaty o wyrazistych kolorach, a także zdecydować się na meble wypoczynkowe, dodając do nich kolorowe poduszki i miękkie koce outdoorowe oraz lampiony. Aby stworzyć rajski ogród na wyłączność, warto zwrócić uwagę na odpowiedni dobór roślin oraz miejsce, gdzie się będą stały lub rosły.
Jeśli nie dysponujemy działką z ogrodem, na balkonie warto umieścić doniczki z kwiatami, ziołami i innymi gatunkami roślin, kierując się ich wymaganiami pod względem warunków, jakie musimy im zapewnić. W zależności od preferencji, doniczki mogą pełnić funkcję ozdobnego dodatku lub stanowić główny element naszego ogródka.
Jeśli planujemy na wiosnę aranżację nowych pomieszczeń, jak gabinet czy kuchnia, to warto skorzystać z pomocy Platformy Woodlove.to, która pomoże w stworzeniu projektu i jego realizacji przez fachowców.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY