Kula jest uznawana za formę idealną. Nic więc dziwnego, że kształtem tym interesują się projektanci oświetlenia, odmieniając go przez najróżniejsze przypadki. Pozbawione ostrych krawędzi lampy kule wprowadzają do wnętrz harmonię i produkują przyjemne, rozproszone światło. Ze względu na ponadczasowy i uniwersalny kształt pasują do pomieszczeń utrzymanych w najróżniejszych stylach. Zastanawiasz się, jaką lampę sufitową kulę wybrać do swojego mieszkania? Sporą dawkę inspiracji znajdziesz w naszym artykule!
Lampy kule nadal na topie
Kuliste oprawy w najróżniejszych wydaniach towarzyszą nam już od kilku sezonów i nic nie zapowiada, że się to zmieni. Trudno się dziwić. Lampy kule mają ponadczasową formę, więc odnajdą się w prawie każdym wnętrzu. Wyglądają niezwykle elegancko, bezpretensjonalnie i lekko, a do tego produkują przyjemne, rozproszone światło, które sprzyja relaksowi. Pięknie komponują się z metalem, drewnem, cegłą, kamieniem czy betonem. Najczęściej powstają z przezroczystego lub mlecznego szkła połączonego z metalowymi elementami w kolorze czarnym, złotym czy srebrnym. W sklepach znaleźć można również efektowne lampy kule ze szkła barwionego, dymionego lub chromowanego, a nawet z metalowymi kloszami.
Najprostsza lampa wisząca kula ma jedno źródło światła. Można powiesić ją oddzielnie lub stworzyć kompozycję z kilku sztuk, np. nad stołem czy wyspą kuchenną. Oprócz tego dostępne są bardziej rozbudowane modele z kilkoma punktami świetlnymi, a nawet pokaźne żyrandole, które nawiązują kształtem do kiści winogron czy połączonych ze sobą baniek mydlanych. Zdecydowanie jest z czego wybierać!
Do jakich wnętrz pasuje lampa sufitowa kula?
Jak wspomnieliśmy wcześniej, lampy kule są niezwykle uniwersalne i pasują do pomieszczeń utrzymanych w najróżniejszych stylach. Diabeł tkwi oczywiście w szczegółach, więc wybierając lampę, warto zwrócić uwagę na kolorystykę, zastosowane materiały oraz jej wielkość.
Najbardziej wszechstronne są modele z mlecznego szkła. Minimalistyczna lampa wisząca Mondo albo model Lupus z dwoma źródłami światła na prostym, złotym stelażu wpasują się zarówno we wnętrza klasyczne, jak i nowoczesne czy skandynawskie. I to niezależnie od ich wielkości! W przypadku większego salonu czy jadalni lepiej pomyśleć jednak o bardziej ozdobnym żyrandolu, takim jak Perlos, Reverso czy Carimi.
We wnętrzach nowoczesnych można się pokusić o lampę wiszącą kulę z transparentnego szkła, np. model Helena A. Tego typu przezroczyste oprawy świetnie sprawdzają się nawet w małych mieszkaniach. Inną ciekawą propozycją są wykonane z metalu lampy kule Galoba, które można zastosować na przykład jako oświetlenie nowoczesnego pokoju młodzieżowego, salonu czy sypialni. W większych pomieszczeniach często spotyka się lampy z prostym stelażem, na którym źródła światła rozmieszczone są w finezyjny sposób. W żyrandolach Vailante, Ferrand czy Bletter kule skierowane są w najróżniejsze strony – do góry, na dół i na boki.
Klasyczne białe kule nie będą jednak dobrym rozwiązaniem w przypadku wnętrz industrialnych i loftowych. Tutaj zdecydowanie lepiej sprawdzi się lampa sufitowa kula z przezroczystego lub dymionego szkła, najlepiej z widoczną żarówką. Modele wiszące z jednym źródłem światła, jak Cardena, można powiesić nad wyspą kuchenną czy stołem. Z kolei w centralnej części pomieszczenia w loftowo-industrialnym stylu warto umieścić żyrandol. Efektowną ozdobą wnętrza będą modele Frontera i Erimida z ciemnymi kloszami na czarnym stelażu, przypominająca kiść winogron lampa Bento albo nietuzinkowy, geometryczny żyrandol Provenza.
Lampa sufitowa kula z chromowanym lub kryształowym kloszem czy złotymi dodatkami będzie idealnym dopełnieniem pełnych przepychu wnętrz w stylu glamour. Ich miłośnicy powinni się przyjrzeć przyciemnianym lampom Namelo czy modelowi Rosario, którego oryginalne klosze przywodzą na myśl wracające do łask naczynia z grubego, rżniętego szkła. Ciekawą propozycją są też podłużne zwisy Elba czy wykonane z metalu produkty z linii Palermo dostępne w ulubionych kolorach stylu glamour: białym, czarnym i złotym.
Lampy kule – nie tylko na suficie
Kuliste klosze spotyka się nie tylko w lampach sufitowych, ale także ściennych i stojących. Za ich pomocą można łatwo zaprojektować spójne wizualnie i funkcjonalne oświetlenie dla całego pomieszczenia. W sypialni, łazience czy salonie, jako lampy dodatkowe, świetnie sprawdzą się kuliste kinkiety. W klasycznym lub nowoczesnym wnętrzu, przy tapicerowanym zagłówku łóżka czy ulubionym fotelu do czytania, pięknie prezentować się będzie kinkiet Mondo z mlecznym kloszem i złotymi dodatkami albo utrzymane w podobnym stylu lampy stojące Mondo czy Carimi. Do pomieszczeń industrialnych polecamy lampy ścienne z barwionymi kloszami z linii Cardena lub Marbelio, a do wnętrz glamour modele Reverso czy Rosario.
Wszystkie powyższe propozycje oraz inne efektowne lampy kule znajdziesz na karel2.pl. Wystarczy, że w dostępnej na stronie wyszukiwarce wpiszesz nazwę modelu, który wpadł Ci w oko!
Źródło zdjęć: karel2.pl, unsplash.com