O czym pamiętać i na co zwrócić uwagę, wybierając farby do malowania drewna w ogrodzie?

Malowanie to ważny etap pielęgnacji i ochrony drewnianych elementów, takich jak meble ogrodowe, płoty, altany czy dekoracje. Często tego typu prace powtarza się co roku, by długo cieszyć się funkcjonalnością i estetyką wyposażenia z naturalnego materiału. W takim przypadku kluczowy będzie wybór odpowiedniej farby do drewna – najlepszy produkt pozwoli szybko uporać się z zadaniem oraz skutecznie zabezpieczyć malowany element np. przed czynnikami atmosferycznymi. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu farby.

Trwałość powłoki i skuteczność ochrony

Drewno to naturalny materiał, który jest podatny nie tylko na uszkodzenia mechaniczne. Na jego wygląd i trwałość wpływają również np. czynniki atmosferyczne. Dlatego warto sięgać po farby do drewna, które są odporne na działanie promieni słonecznych, deszczu, śniegu i wilgoci. Dziś na rynku bez problemu można znaleźć produkty, specjalnie przygotowane do zastosowań zewnętrznych. Takie farby będą miały większą trwałość i skutecznie ochronią drewno przez dłuższy czas. Wiele osób decyduje się dziś na impregnaty, które dodatkowo są odporne na działanie mikroorganizmów, a także hamują rozwój pleśni czy grzybów.

Trzeba również pamiętać, że drewno w ogrodzie jest narażone na różne uszkodzenia mechaniczne, takie jak zadrapania, uderzenia czy tarcie. Czynniki te dotyczą zwłaszcza tarasowych desek czy mebli. Warto więc wybrać farbę o wysokiej odporności na takie uszkodzenia, aby zapewnić trwałość powstałej powłoki, a tym samym skutecznie zabezpieczyć drewno.

Kolor i wykończenie farby do drewna

Kolor to także ważna kwestia, którą należy uwzględnić przy wyborze farby do drewna w ogrodzie. W zależności od tego, jakie meble lub konstrukcje zamierzamy malować, dobór odcienia będzie miał spore znaczenie dla ogólnej estetyki przydomowej przestrzeni. Przy wyborze koloru farby warto zwrócić uwagę np. na to, że ciemne odcienie absorbują więcej ciepła niż jasne barwy, co może wpłynąć na trwałość powłoki. Dlatego, jeśli drewno będzie narażone na bezpośrednie działanie silnych promieni słonecznych, lepiej wybrać jasne kolory. Wiele osób zastanawia się także, jak podejść do kwestii efektu wykończenia – dziś bez problemu można znaleźć na rynku farby do drewna matowe lub z połyskiem. Ostateczny wybór zależy od indywidualnego gustu.

Sposób i zasady aplikacji

Malowanie drewna w ogrodzie nie jest skomplikowanym zadaniem. Poradzi sobie z tym nawet niedoświadczona osoba, wyposażona w pędzel i wiaderko z farbą. Podczas zakupów warto jednak zwrócić uwagę na zalecenia producenta, dotyczące sposobu nakładania farby do drewna. Niektóre produkty mogą być aplikowane przy pomocy pędzla i wałka (to najczęściej spotykane rozwiązanie), ale dostępne są również farby, w przypadku których stosuje się metodę natryskową. Do prostych prac najlepiej wybrać klasyczne malowanie pędzlem. Warto także zwrócić uwagę na zalecenia producenta, dotyczące czasu schnięcia czy liczby nakładanych warstw, by efekt pracy był jak najlepszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

czternaście − 7 =