Kupno mieszkania krok po kroku – o tym warto wiedzieć!

Zakup mieszkania to jedna z tych transakcji, do których trzeba odpowiednio się przygotować, zwłaszcza jeśli poszukujemy lokalu na własne cele mieszkaniowe. Zdecydowana większość osób nabywa jedną nieruchomość na wiele lat, co sprawia, że cały proces warto zaplanować w najdrobniejszych detalach. Na co zwrócić szczególną uwagę i jak przebiega kupno własnego „M” w przypadku mieszkań deweloperskich?

Jak kupić mieszkanie na rynku pierwotnym?

Poniżej znajdują się praktyczne porady dotyczące tego, jak w 7 krokach nabyć mieszkanie z rynku pierwotnego. Z pewnością przydadzą się one wszystkim tym, którzy stoją przed wyzwaniem, jakim jest kupno pierwszej nieruchomości!

Krok 1: określenie potrzeb i możliwości finansowych

Zanim zaczniemy analizować ofertę deweloperów, należy zastanowić się, jakiego mieszkania potrzebujemy oraz ocenić swoje możliwości finansowe. Jeśli zakup sfinansowany ma być kredytem, najlepiej już na tym etapie udać się do banku, by zweryfikować swoją zdolność kredytową.

Krok 2: przegląd ofert

Dopiero wiedząc, jakiego mieszkania poszukujemy i jakimi możliwościami finansowymi dysponujemy, warto rozpoczynać wstępną selekcję ofert. Dzięki temu już na początku nie zmarnujemy czasu na rozważanie propozycji, znajdujących się poza naszym zasięgiem bądź nieadekwatnych do potrzeb.

Krok 3: sprawdzenie dewelopera

Duże miasta słyną z konkurencji pomiędzy firmami deweloperskimi. Jeśli interesuje nas konkretnie rynek pierwotny Kraków, podobnie jak inne metropolie w kraju, oferuje szeroką bazę lokalową. Wybierając specjalistę – działającego  zarówno w tym rejonie, jak i w innych – warto dowiedzieć się nieco więcej o jego historii, ukończonych inwestycjach oraz sytuacji finansowej. Cennym źródłem będzie Internet – jeśli firma działa na rynku od dłuższego czasu, z pewnością w sieci znajdziemy sporo opinii na jej temat.

Krok 4: weryfikacja inwestycji

Po sprawdzeniu samego dewelopera warto ocenić interesującą nas inwestycję. Wiedzy o samym przedsięwzięciu oraz o zagospodarowaniu najbliższej okolicy dostarczy nam prospekt informacyjny – warto poprosić o niego przedstawiciela firmy.

Krok 5: wybór mieszkania i negocjacje

Doświadczeni inwestorzy zdają sobie sprawę z aktualnych realiów rynku oraz tego, jakie są możliwości negocjacji kosztów zakupu mieszkań na rynku pierwotnym. Maja oni świadomość, że wiele lokali można nabyć taniej lub w cenie otrzymać dodatkowe bonusy, np. miejsce parkingowe.

Krok 6: podpisanie umowy

Kolejnym etapem jest podpisanie umów: najpierw deweloperskiej, następnie przedwstępną, a po odbiorze technicznym mieszkania – przenoszącej/umowy końcowej, która przenosi prawo własności na kupującego.

Krok 7: odbiór mieszkania

Ostatnią z formalności jest spisanie protokołu odbioru lokalu oraz przekazanie kluczy nowemu właścicielowi. Jeśli sprzedawcą jest doświadczony deweloper Kraków, Gdańsk czy Warszawa, zapewniają oni swoim klientom możliwość zamieszkania w nowoczesnej lokalizacji, w mieszkaniach wykończonych w wysokim standardzie.

Dlaczego warto kupić mieszkanie z rynku pierwotnego?

Nowe inwestycje cieszą się coraz większym zainteresowaniem Polaków, którzy cenią sobie fakt bycia pierwszym właścicielem nieruchomości. Zakup na rynku pierwotnym to również gwarancja wysokiego standardu oraz braku konieczności wykonywania remontów przez najbliższe lata. Nabywając mieszkanie „z pierwszej ręki”, zyskujemy również pełną swobodę w zakresie aranżacji oraz wystroju, co dla wielu inwestorów jest niezwykle ważne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 + trzy =