Jak myć samochód, aby uniknąć water spotów?

Water spoty to zmora wielu kierowców. Często zależy nam na estetycznym wyglądzie samochodu, staramy się myć go regularnie i pielęgnować specjalistycznymi środkami, a w rezultacie otrzymujemy białe plamy na lakierze i szybach. Co jest tego przyczyną? Jak myć samochód, aby uniknąć powstawaniu białych water spotów?

Czym są water spoty?

Białe plamy na lakierze samochodowym po umyciu to nic innego jak osad mineralny, który pozostaje po odparowaniu wody. Każda woda, która nie przejdzie procesu demineralizacji lub destylacji, zawiera w sobie cząsteczki minerałów, takich jak potas, wapń czy magnez. Im twardsza, tym więcej osadu zostanie po jej odparowaniu. Białe plamy pojawiają się częściej w sezonie wiosenno-letnim, kiedy woda odparowuje najszybciej.

Water spoty to nie tylko nieestetyczne plamy na karoserii czy szybach naszego pojazdu. Powstały osad to drobne, twarde cząsteczki, które mogą uszkodzić powierzchnię lakierniczą, jeśli będziemy próbowali pozbyć się ich poprzez mechaniczne tarcie. Na ciemnej karoserii i szybach water spoty są dobrze widoczne, więc łatwo w porę je zauważyć i bezpiecznie usunąć, jednak na jasnym lakierze można je przeoczyć i nieumyślnie doprowadzić do uszkodzenia wierzchniej części blachy.

Jak uniknąć powstawaniu białych plam?

Za water spoty na szybie i karoserii odpowiada wspomniana już twarda woda z wysoką zawartością minerałów. Aby uniknąć powstawaniu białego osadu, warto stosować do mycia samochodu wodę demineralizowaną. Większość myjni bezdotykowych posiada program, który podczas ostatniego płukania auta wykorzystuje wodę całkowicie pozbawioną minerałów. Na umytym samochodzie, nawet przy samoczynnym schnięciu w ciepły dzień, nie powinny pojawić się water spoty. Alternatywą dla wody demineralizowanej jest woda destylowana, która nie jest w pełni oczyszczona z minerałów, ale wciąż zawiera ich o wiele mniej niż zwykła woda. 

Co w sytuacji, jeśli nie masz dostępu do wody demineralizowanej lub destylowanej, a musisz umyć samochód? Przede wszystkim nie zostawiaj pojazdu do samoczynnego wyschnięcia. Osusz karoserię i szyby ręcznikiem papierowym lub ściereczką z mikrofibry. Nie wykonuj posuwistych ruchów, a lekko przyciskaj materiał do maski. W ten sposób nie będziesz rozcierać wody i tworzyć smug, a tkanina wchłonie całą ciecz wraz z zawartymi w niej minerałami, z których później powstałby biały osad. W unikaniu water spotów w przyszłości pomoże również pokrycie karoserii ochronną powłoką o właściwościach hydrofobowych. Wosk samochodowy uniemożliwi wodzie zbieranie się na powierzchni maski, a jednocześnie ochroni lakier przed przedwczesną utratą intensywności koloru

Jak usunąć water spoty?

Już wiesz, jak uniknąć powstawaniu water spotów, ale co zrobić, jeśli białe plamy na lakierze zostały po poprzednim myciu? Tak jak wspominaliśmy, plamy osadu mineralnego są szorstkie i twarde, więc ich fizyczne ścieranie może uszkodzić karoserię i szyby. Skutecznym, domowym sposobem na usunięcie water spotów jest wykorzystanie octu. Ciecz ma odczyn kwasowy i jest w stanie rozpuścić osad, jednocześnie nie niszcząc wierzchniej warstwy pojazdu. Nasącz ściereczkę z bawełny lub mikrofibry octem i przyłóż do białej plamy. Przez moment przyciskaj materiał do brudnego miejsca, aby minerały wchłonęły płyn i zaczęły się rozpuszczać, po czym delikatnie zetrzyj pozostałości osadu. 

Ocet na water spoty może się nie sprawdzić, jeśli plamy z osadu powstały dawno i kolejne nieumiejętne mycia samochodu sprawiły, że następne warstwy minerałów zaczęły osiadać w tym samym miejscu. Duża ilość zebranego osadu zaczyna przeradzać się w kamień, taki sam, jaki można znaleźć w czajniku po gotowaniu twardej wody. W takiej sytuacji bezpieczniejszym rozwiązaniem jest wykorzystanie quick detailera, czyli specjalistycznego środka do mycia i pielęgnacji karoserii samochodu. Płyn ma jednocześnie właściwości czyszczące i konserwujące i jest w stanie usunąć osad bez ryzyka zniszczenia lakieru.

Jeśli zastosujesz się do powyższych rad, białe plamy na lakierze po myciu nie będą już dłużej problemem. A jeżeli szukasz produktów, które pozwolą utrzymać Twój samochód w czystości i sprawią, że będzie prezentować się nienagannie przez kolejne lata, sprawdź asortyment kosmetyki samochodowe dostępne w sklepie motoryzacyjnym nocar.pl.

Źródło zdjęć: shutterstock.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć + trzynaście =