Jakże często robiąc porządek w piwnicy, trafia się na stary komputer, którego szkoda było się pozbyć, albo lodówkę, co to została, bo przecież sprawnej się nie wyrzuci. Gdyby znalazło się miejsce dla takich przedmiotów, gdyby ktoś chciał dać im drugie życie… Najczęściej jednak jest tak, że istnieje potrzeba skorzystania z odbioru elektrośmieci. Do kogo się w takim przypadku zwrócić mieszkając w Warszawie?
Jak pozbyć się elektrośmieci nie wychodząc z domu?
Jeśli miałoby się gdzieś zawieźć starą lodówkę, to zazwyczaj na przeszkodzie stoi brak transportu lub niewiedza, gdzie powinno się składować elektrośmieci. Na szczęście można skorzystać z bardzo dobrego wyjścia – usługi odbiorydomowe.pl.
Chcąc pozbyć się w bezpieczny sposób elektrośmieci, trzeba spełnić jeden warunek. Jaki to warunek dowiesz się poniżej.
Trzy kroki, aby pozbyć się elektrośmieci
Na początek na stronie odbiorydomowe.pl należy wypełnić formularz zgłoszenia, w którym trzeba:
- podać dane adresowe;
- dane kontaktowe, czyli adres e-mail i numer telefonu;
- zaznaczyć, jakie chce się przekazać elektrośmieci (lodówka, suszarka, piekarnik, zamrażarka, zmywarka, kuchenka gazowa, pralka);
- zaznaczyć szczegółowe warunki odbioru, czyli z którego pietra będą odbierane elektrośmieci, czy w budynku znajduje się winda, czy może przedmioty będą odbierane z piwnicy, oraz informacje o numerze klatki;
- na koniec wystarczy zaznaczyć zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Kolejny krok to oczekiwanie na telefon w celu umówienia szczegółów odbioru. Następnie czekasz już jedynie na transport i przekazujesz elektrośmieci, mając pewność, że zostaną przetworzone zgodnie z surowymi zasadami i wymogami ochrony środowiska.
Czym są elektrośmieci?
Elektrośmieci to inaczej zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Do elektrośmieci się zalicza zużyte lub nieużywane:
- lodówki;
- pralki;
- suszarki;
- piekarniki;
- kuchenki gazowe;
- kuchenki elektryczne;
- zamrażarki;
- zmywarki;
- żelazka;
- komputery;
- drukarki;
- telewizory;
- maszyny do szycia;
- wiertarki;
- telefony;
- i wiele innych sprzętów zasilanych na prąd lub baterie.
Na czym polega recykling elektrośmieci?
Recykling elektrośmieci polega na poddawaniu rozdrobnieniu oraz dalszej obróbce fizycznej, jak i procesom hydrometalurgicznym. Odpady te poddaje się również separacji elektrostatycznej, magnetycznej i prądowo-wirowej. W wyniku czego otrzymuje się frakcję nieżelazną i niemetaliczną oraz żelazo. Czyli jest to powtórne wykorzystanie odpadów prowadzące do stworzenia nowego produktu.
Coraz więcej osób bierze sobie za punkt honoru, by zadbać o zmęczoną już działalnością człowieka planetę. Bardzo ważne jest, by oddawać elektrośmieci w miejsca do tego przeznaczone.