Deski egzotyczne na taras – jaki gatunek wybrać?

Drewniany taras wygląda bardziej elegancko i przytulnie niż powierzchnie wykończone ceramicznymi płytkami. Kłopot w tym, że deski z drewna niezbyt dobrze znoszą ekspozycję na czynniki atmosferyczne – z drewnianego tarasu nie trzeba jednak rezygnować, choć musi być on wykonany ze specjalnych desek.

Taras z drewna – czy ma to sens?

Drewniane tarasy przez długi czas uchodziły za mało praktyczne, bo szybko gniły, paczyły się pod wpływem wilgoci i blakły od promieni słonecznych. Produkowane współcześnie deski eliminują te wady i wykończony nimi taras pozostaje w dobrym stanie przez długie lata, odporny na uszkodzenia, ścieranie, opady, promieniowanie UV. Co jednak bardzo ważne, każda deska wykorzystana do budowy tarasu musi zostać we właściwy sposób zaimpregnowana, należy też stosować się do instrukcji producenta w kwestii pielęgnacji i renowacji drewnianego tarasu.

Drewno tekowe

Proponowane przez Podlogizcharakterem.pl tarasy z teczyny są trwałe, wyglądają bardzo szlachetnie i dobrze znoszą nawet trudne warunki atmosferyczne. Tek to drzewo, które rośnie naturalnie w lasach monsunowych południowo-wschodniej Azji, a jego główną zaletą jest wysokie nasycenie substancjami oleistymi – to właśnie sprawia, że teczyna prawie w ogóle nie nasiąka wodą, nie paczy się i nie kurczy. Jest także odporna na działanie szkodników, a nawet czynników chemicznych, dlatego drewno tekowe chętnie wykorzystywano do celów przemysłowych.

Obecnie teczyna jest popularnym materiałem wykończeniowym. Podłogi z tego gatunku drewna świetnie się sprawdzą w kuchniach i łazienkach, prócz tego właśnie z tekowych desek wykonuje się zewnętrzne tarasy w domach jednorodzinnych. Tekowy taras jest dosyć drogi, ale to uzasadniony koszt, biorąc pod uwagę jego trwałość, wytrzymałość i przepiękny wygląd. Taras z desek tekowych jest też bardzo przyjemny w dotyku gdy chodzi się po nim boso i ma bezpieczną, antypoślizgową powierzchnię.

Merbau

Innym polecanym gatunkiem drewna egzotycznego na taras jest merbau. Wyróżnia się ono wysoką trwałością, a po prawidłowo wykonanej impregnacji, taras z merbau wytrzyma długą eksploatację mimo deszczu, śniegu, zmiennych temperatur i promieniowania słonecznego. Merbau także jest odporne na czynniki biologiczne i można po nim bez obaw chodzić na bosaka – drewno egzotyczne ma właściwości antybakteryjne i nie nagrzewa się od słońca tak mocno jak płytki ceramiczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

piętnaście + dziesięć =