Czym się wyróżnia nowoczesny projekt domu?

Dom jednorodzinny to inwestycja na lata, dlatego powinna być bardzo dobrze przemyślana. Gruntowne remonty i przebudowy są kosztowne, warto więc wybrać taki projekt domu, który nie straci zbyt szybko na swojej atrakcyjności – czy styl nowoczesny spełnia ten warunek?

Jak wygląda dom w stylu nowoczesnym?

Nowoczesność w budownictwie jednorodzinnym oznacza zazwyczaj prostotę i przywiązanie do detali. Dom nie ma skomplikowanej bryły, pojawiają się w nim za to duże przeszklenia oraz atrakcyjne wykończenie elewacji. Prosta jest także konstrukcja dachu i nierzadko jest on całkiem płaski, co nadaje bryle domu bardziej minimalistyczną formę.

W ofercie projektyzwizja.pl znajdują się także nowoczesne stodoły, czyli domy na prostym planie o kształcie wydłużonego prostokąta, z wysokim, dwuspadowym dachem i przestronną antresolą. Stodoły są mocno przeszklone i wyróżniają się nietypową aranżacją wnętrza, zwykle też nie mają klasycznego rozkładu pomieszczeń – większość domu jest otwarta i jedynie prywatne sypialnie mają pełne ściany i zamknięcie na drzwi.

Rozwiązania energooszczędne

Styl nowoczesny nie dotyczy samego wyglądu, ale również technologii. Nowoczesny dom niemal zawsze jest energooszczędny i coraz częściej pojawiają się w nich instalacje smart, z możliwością sterowania zdalnie – z tego względu jego budowa może być nieco droższa od postawienia budynku tradycyjnego, jednak bardzo szybko te wydatki się zwracają dzięki dużo niższym rachunkom za media.

W nowoczesnych projektach dużą wagę przywiązuje się do ekologii – ogrzewanie przynajmniej częściowo korzysta z odnawialnych źródeł energii, są instalowane systemy pozwalające oszczędzać prąd i wodę, solidna izolacja ogranicza straty ciepła. Mimo tych oszczędności komfort życia w nowoczesnym domu wcale się nie obniża, wręcz przeciwnie, są to zwykle bardzo wygodne i praktyczne obiekty.

Czy nowoczesny projekt jest dobry dla każdego?

Wiele osób obawia się, że dom w nowoczesnym stylu jest mało przytulny, ale to tak naprawdę kwestia indywidualnych preferencji. Różnie też można zaprojektować przestrzeń mieszkalną. Zaletą nowoczesnego stylu jest nie tyle jego surowość, ile uniwersalność – często wygląd domu da się łatwo zmienić za pomocą kilku dodatków, bez konieczności przeprowadzania wielkiego remontu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × 2 =