Klimatyzacja to urządzenie, które coraz częściej montują nie tylko właściciele domów jednorodzinnych, ale również i bloków. Czy montaż klimatyzacji w tej sytuacji wymaga zgłoszenia lub pozwolenia ze strony wspólnoty mieszkaniowej? Poznaj odpowiedź!
Montaż klimatyzacji w bloku a zgoda wspólnoty
Montaż klimatyzacji w bloku wymaga zgody ze strony wspólnoty mieszkaniowej wtedy, gdy modyfikacji ma ulec część wspólna budynku. Mowa tu o:
elewacji bloku,
dachu,
kominie,
zewnętrznej stronie barierki balkonowej.
Nawet jeśli jesteś właścicielem mieszkania, nie możesz samodzielnie decydować o tego typu poprawie funkcjonalności. Może się jednak zdarzyć, że spółdzielnia mieszkaniowa uchwaliła przepisy dotyczące klimatyzacji w bloku. Wówczas nie będziesz potrzebować pozwolenia. Obowiązkowe będzie jedynie spełnienie obostrzeń, takich jak ograniczenie poziomu hałasu czy unikanie brudzenia elewacji.
Każdy budynek może mieć nieco inne wymagania i regulacje dotyczące montażu klimatyzacji. Przed podjęciem jakichkolwiek działań skontaktuj się więc ze spółdzielnią w celu uzyskania szczegółowych informacji. W zdecydowanej większości przypadków nie ma problemów z uzyskaniem pozwolenia. Problem może pojawić się jednak w blokach z wielkiej płyty, w których instalacja klimatyzacji jest znacznie utrudniona.
W złożeniu odpowiednich dokumentów oraz uzyskaniu zgody pomoże Ci profesjonalna firma AvantiAir Szczecin. Szczegóły dotyczące oferty znajdziesz na stronie https://www.avantiair.pl.
Montaż klimatyzacji a zgoda sąsiadów
W niektórych przypadkach konieczne może być również uzyskanie zgody na montaż klimatyzacji ze strony sąsiadów. Jest to spowodowane potencjalnymi uciążliwościami, które może generować działające urządzenie.
Spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa może zażądać od Ciebie pisemnej zgody jednego lub dwóch sąsiadów. Taki dokument może być wymagany, jeśli np. wraz z sąsiadem posiadacie małe, połączone ze sobą balkony lub gdy zewnętrzna jednostka na elewacji będzie znajdować się blisko części mieszkalnej Twojego sąsiada.
Pisemne zgody mają za zadanie zapobiec wszelkim konfliktom i sporom. Jeśli sąsiedzi nie zostaną poinformowani o tego typu zmianach, może dojść do sytuacji, w której zgłoszą się do spółdzielni ze skargą odnośnie hałasu.
Kiedy zgoda wspólnoty nie jest wymagana?
Montaż klimatyzacji w bloku bez zgody wspólnoty lub spółdzielni jest możliwy pod warunkiem montażu na balkonie. Jest to bowiem własność właściciela mieszkania, a nie zarządcy. Wystarczy, że jednostkę zewnętrzną umieścisz na posadzce balkonowej.
Zgodnie z art. 2 Ustawy z dn. 24 czerwca 1994 r. o własności lokali, balkon należy uznać za pomieszczenie pomocnicze, stanowiące część lokalu.
Pamiętaj jednak, że pomimo braku konieczności uzyskania zgody, nadal musisz stosować się do regulaminu wspólnoty. Powinieneś więc zadbać o to, by jednostka nie generowała hałasu większego, niż jest dozwolony.
Montaż klimatyzacji a pozwolenie na budowę
Montaż klimatyzacji nie wymaga pozwolenia na budowę ani zgłoszenia do urzędu. Wyjątkiem jest jednak sytuacja, w której klimatyzacja będzie stanowić jeden układ z wentylacją mechaniczną. Wówczas konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę oraz wykonanie odpowiedniego projektu. Proces ten nie różni się jednak od sytuacji, w której montowany jest sam system wentylacji.
Montaż klimatyzacji – jak dopełnić formalności?
Montaż klimatyzacji nie wiąże się z wieloma formalnościami, jednak należy spełnić szereg warunków dotyczących prawidłowej instalacji i zabezpieczenia. Właściciel mieszkania musi spełnić warunki zarówno ze strony prawa, jak i osobne warunki ustalone przez wspólnotę lub spółdzielnię.
Firmy zajmujące się instalacją klimatyzacji dbają nie tylko o prawidłowy montaż czy wybór odpowiedniego urządzenia, ale również o spełnienie wszystkich niezbędnych warunków. Doskonale znają przepisy i posiadają wiedzę, dzięki której są w stanie dostosować instalację do indywidualnej sytuacji.