Biegły rzeczoznawca budowlany – co warto wiedzieć

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Biegły rzeczoznawca budowlany często jest łączony z rzeczoznawcą budowlanym. W istocie nie jest to błędne myślenie. Biegły sądowy rzeczoznawca budowlany wykonuje właściwie te same czynności co rzeczoznawca budowlany. Biegły rzeczoznawca budowlany wykonuje ekspertyzy budowlane na zlecenie sądu. Może też uczestniczyć w postępowaniach karnych jako tzw. świadek-ekspert. Na czym polega praca biegłego rzeczoznawcy budowlanego?

Rzeczoznawca budowlany biegły sądowy – kim jest

Biegły rzeczoznawca budowlany to szczególny rodzaj rzeczoznawcy budowlanego. Właściwie do niedawna te dwie funkcje były ostro rozgraniczone. Rzeczoznawca budowlany wykonywał ekspertyzę budowlaną na zlecenie osoby prywatnej albo instytucji. Z kolei biegły rzeczoznawca budowlany był wyłącznie do dyspozycji sądu. Oznacza to, że rzeczoznawca budowlany, który przygotował ekspertyzę budowlaną dla X, nie mógł świadczyć w sądzie w jego sprawie.

Obecnie przepisy dotyczące biegłego rzeczoznawcy budowlanego aktualizują tę kwestię. Biegły sądowy rzeczoznawca budowlany może jednocześnie występować w sądzie jako świadek i biegły sądowy. Zatem jeżeli zleciłeś rzeczoznawcy budowlanemu z Warszawy ekspertyzę budowlaną dotyczącą błędów budowlanych, ten sam rzeczoznawca może poświadczać w Twojej sprawie w sądzie. Tę funkcję biegłego rzeczoznawcy budowlanego nazywamy świadkiem-ekspertem.

Jaka jest w tym korzyść dla nas? Po pierwsze, rzeczoznawca budowlany może na nasze zlecenie wykonać ekspertyzę budowlaną. Po drugie, ta opinia techniczna może być wykorzystana przez sąd jako dowód w sprawie. Poza tym ten sam biegły rzeczoznawca budowlany może występować w sądzie podczas Twojej sprawy i jako świadek-ekspert, i jako biegły sądowy. Wcześniej, jak wiemy, nie było to możliwe.

Biegły rzeczoznawca budowlany – jaką sprawę rozwiąże

Co może dla Ciebie zrobić biegły rzeczoznawca budowlany? Przyjmijmy, że Twój sąsiad podczas remontu uszkodził instalację elektryczną w Twoim mieszkaniu. Albo lokator z góry zalał Cię i teraz musisz remontować całe mieszkanie. I w jednym, i w drugim przypadku wina nie leży po Twojej stronie. W dodatku koszty remontu na pewno będą znaczące. Co można zrobić w takiej sytuacji? Możesz starać się o odszkodowanie, ale najpierw zleć ekspertyzę budowlaną. Rzeczoznawca budowlany pomoże Ci w przynajmniej dwóch kwestiach. Po pierwsze, oceni rodzaj szkód i ich wpływ na stan Twojego mieszkania. Po drugie, rzeczoznawca budowlany będzie mógł udzielić Ci wsparcia podczas rozprawy sądowej świadek-ekspert.

Biegły rzeczoznawca budowlany może wykonać ekspertyzę budowlaną, a później zeznawać w sądzie jako biegły sądowy. W tym zakresie jego wiedza jest więc sądowi bardzo potrzebna. Biegły rzeczoznawca budowlany z mazowieckiego czasami jest jedyną osobą, która ma kompleksową wiedzę z zakresu budownictwa podczas rozprawy sądowej. Rzeczoznawca budowlany pełniący funkcję świadka-eksperta może doradzać w sądzie, opiniować ekspertyzy budowlane i ustalić przyczyny np. katastrofy budowlanej na zlecenie sądu.

W czym jeszcze może pomóc nam biegły rzeczoznawca budowlany? Standardowo rzeczoznawca budowlany może:

– wykonać ekspertyzę budowlaną i opinię techniczną

– zrobić przegląd okresowy budynku

– wykonać ekspertyzę techniczną budynku

– ocenić stan techniczny budynku użytkowego

– wykonać opinię techniczną budynku na potrzeby ubezpieczyciela

– ocenić stan robót budowlanych i stopień ich zgodności z projektem budowlanym

– nadzorować proces budowlany jako ekspert.

Poza tym biegły rzeczoznawca budowlany ma prawo do:

– analizowania ekspertyz budowlanych innych rzeczoznawców budowlanych

– sprawdzenia błędów administracyjnych dotyczących prawa budowlanego

– uczestniczenia w sprawach dotyczących roszczeń związanych z błędami na budowie

– oceny roszczeń dotyczących błędów budowlanych

– uczestniczenia w rozprawach sądowych jako biegły sądowy i świadek

– występowania w funkcji eksperta w sądzie.

Biegły rzeczoznawca budowlany ma bardzo odpowiedzialną funkcję, ale jest ekspertem w swojej dziedzinie. Z tego względu jego opinia jest wskazana przy problemach z nierzetelnym wykonawcą, usterkach i błędach budowlanych. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × 2 =